Trening

Jak szybko się zregenerować?

Cześć!

Bardzo często mam tak, że zaraz po wykonanym pokazie albo konkursie na kolejny dzień mam następny wyjazd, następne skakanie i musze się szybko zregenerować – przypuszczam, że nie tylko ja tak mam, dlatego w tym wpisie opowiem Ci jak możesz przyspieszyć swoja regenerację.

#1

Pierwszą i najważniejsza rzecz jest SEN. Regeneracja przede wszystkim wymaga czasu. Podczas snu nasz organizm uwalnia hormon wzrostu, który umożliwia rozwoju naszych mięśni, odnowę tkanek oraz reguluje poziom kortyzolu ( kortyzol to hormon stresu ), dlatego sen jest kluczowy jeśli chodzi o regenerację.

Co ciekawe wpadłem również na badania z których wynika, że u osób, które śpią ok 5h dziennie poziom testosteronu jest nawet o 15% niższy niż w przypadku osób które śpią 8h.

Pamiętajcie również o jakości tego snu ( starajcie się spać w ciemnych pomieszczeniach, gdzie nie wpada światło z ulicy, nie świecą się różnego rodzaju lampki diody od komputera itp. ).

Uwaga – w łóżku spędzamy prawie 1/3 naszego życia, dlatego warto zainwestować w bardzo dobry materac do spania – to się zdecydowanie zwróci. Jeśli chcesz się szybko zregenerować śpij tyle ile możesz i rób drzemki w ciągu dnia ( dobra drzemka jest jak dobra przedtreningówka – serio )

#2

Bywają jednak takie sytuacje, że nie możecie sobie pozwolić na sen bo goni czas, dlatego jeśli nie sen to drugą najważniejszą rzeczą będzie JEDZENIE.

Posiłki powinny zawierać dużą ilość białka węglowodanów i tłuszczy. Białko nie tylko umożliwia rozwój tkanki mięśniowej, ale również zapobiega jej rozpadowi. Niestety czasem na lotniskach, dworcach i na trasie ciężko zjeść coś dobrego, dlatego moim zdaniem lepiej wtedy zjeść fastfood, niż nic :D.

Jeśli musisz się szybko zregenerować to głód zdecydowanie Ci w tym nie pomoże. Pamiętaj również o nawodnieniu, woda odpowiada za funkcje metaboliczne organizmu oraz transmisje składników odżywczych.

#3

Kolejną rzeczą jest to co zrobicie tuż po waszej aktywności fizycznej, czy zrelaksujecie i uspokoicie swoje ciało, czy jeszcze rozgrzani przebierzecie się i wrócicie do domu / pojedziecie dalej w trasę.

Serio, mnóstwo razy robiłem tak, że po ostatniej serii ćwiczenia, po ostatnim wsadzie na pokazie przebierałem się, wsiadałem do auta i jechałem gdzieś dalej i na następny dzień było słabo. Odkąd zacząłem robić to o czym zaraz powiem – to zdecydowanie byłem bardziej zregenerowany.

Mowa tu o 3 ważnych rzeczach:

  • O automasażu mięśniowo powięziowym czyli popularnemu rolowaniu.Co daje nam rolowanie? ( zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia elastyczność mięśni i ruchomość stawów, oraz poprawia skórny i podskórny przepływ krwi – co za tym idzie przyspiesza to regenerację.
  • Po rolowaniu warto wykonać kilka bardzo prostych pozycji z jogi, które po prostu wyciszą i uspokoją twój organizm.
  • I ostatnia rzeczą to zimny prysznic wiem, że cieżko się przełamać i wiele osób nie lubi tego robić, dlatego starajcie się robić to naprzemiennie, czyli raz ciepła raz zimna. Powoduje to kurczenie się i rozszerzanie naszym naczyń krwionośnych i wypłukuje z ich wnętrza zbędne produkty przemiany materii.

#4

Kolejna już 4 rzeczą będzie to sam w sobie wypoczynek. Masz dzień przerwy pomiędzy meczami i cały dzień siedzisz przed komputerem albo w lóżku, żeby szybciej się zregenerować… no właśnie nie.

Najlepsza rzeczą w takim dzień będzie krótki spacer oraz rolowanie o którym juz wspomniałem – poprawi to wasze krążenie oraz dystrybucje składników odżywczych. Czyli staraj się spędzić tak trochę aktywnie ten dzień – oczywiście bez przesady 🙂

#5

Suplementacja. Podczas treningu dochodzi do sporych ubytków składników mineralnych i witamin, które należy uzupełnić

Co warto spożywać w dużym skrócie:

  • Kreatyna
  • Aminokwasy rozgałęzione
  • Białko
  • Omega 3
  • Witaminę C

#6

Prawidłowa rozgrzewka Nie bede tutaj się rozpisywał l i napisze krótko. Wiesz co się dzieje z silnikiem w aucie, gdy na zimnym będziesz mu dawać w palnik ? Cały silnik i elementy szybciej się zużywają .

To samo jest z tobą na treningu, słaba rozgrzewka = większe prawdopodobieństwo ze złapiesz kontuzje i będziesz po prostu bardziej zajechany.

Więcej informacji znajdziesz w filmie tutaj:


Trenujcie CIĘŻKO! Pozdrawiam – Grabo